2018 Grafton Duals – Wausau East

Guaranteed 5th place

Match #1 Round 1

Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove defeated Wausau East 60-12

  • 126 – Ben Diny (Wausau East) over Alex Boriseko (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) Dec 8-1
  • 132 – Sam Meyers (Wausau East) over Taylor Cain (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) Dec 7-6
  • 138 – Cody Nelson (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) over Kaign Reifschneider (Wausau East) Inj 3:50
  • 145 – Yoshi Sesoko (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) over Jon Gibbs (Wausau East) Fall 3:21
  • 152 – Max Ward (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) over Ryan Daniel (Wausau East) Fall 3:18
  • 160 – Ben Meiselwitz (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) over Pierce Steffen (Wausau East) Fall 1:29
  • 170 – Troy Rebedew (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Josh Schorer (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) over Thomas Rodman (Wausau East) Fall 0:19
  • 195 – Finn Shields (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) over Tate Haugen (Wausau East) Fall 2:23
  • 220 – Matthew Schorer (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) over Caden Weis (Wausau East) Fall 0:23
  • 285 – Jon Roll (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) over Vincenzo Copeland (Wausau East) Fall 0:45
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Jeremiah Bahr (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Austin Wenzlick (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2

Wausau East defeated Homestead 48-28

  • 132 – Sam Meyers (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Kaign Reifschneider (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145 – Jon Gibbs (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152 – Ryan Daniel (Wausau East) over Conor Coyne (Homestead) Fall 4:15
  • 160 – Pierce Steffen (Wausau East) over Ben Tamim (Homestead) Fall 1:14
  • 170 – Chase Schroeckenthaler (Homestead) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Jacob Zupke (Homestead) over Thomas Rodman (Wausau East) Fall 0:45
  • 195 – Tate Haugen (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Reece Ament (Wausau East) over Quinn Mobley (Homestead) Fall 0:58
  • 285 – Vincenzo Copeland (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Messi Elgin (Homestead) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Josiah LaSage (Homestead) over Austin Wenzlick (Wausau East) TF 20-4
  • 126 – Cooper Hunt (Homestead) over Ben Diny (Wausau East) TF 17-2

Match #3 Round 3

Wausau East defeated Grafton 36-31

  • 138 – Kaign Reifschneider (Wausau East) over Nick Swenson (Grafton) Fall 3:32
  • 145 – Jon Gibbs (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152 – Jonathan Duran (Grafton) over Ryan Daniel (Wausau East) Fall 5:25
  • 160 – Nick Rapp (Grafton) over Pierce Steffen (Wausau East) Fall 1:15
  • 170 – Max Medvedev (Grafton) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Thomas Rodman (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Alec Davis (Grafton) over Tate Haugen (Wausau East) TF 17-0
  • 220 – Caden Weis (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Connor Ramsey (Grafton) over Reece Ament (Wausau East) Dec 6-2
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Double Forfeit
  • 120 – Austin Wenzlick (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Ben Diny (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Ellis Pfleger (Grafton) over Sam Meyers (Wausau East) TF 16-0

Match #4 Round 4

Ashwaubenon defeated Wausau East 63-12

  • 145 – Zach Olbrantz (Ashwaubenon) over Jon Gibbs (Wausau East) Fall 0:47
  • 152 – Marty Kiernan (Ashwaubenon) over Ryan Daniel (Wausau East) Fall 0:35
  • 160 – Pierce Steffen (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Double Forfeit
  • 182 – Nathan Moynihan (Ashwaubenon) over Thomas Rodman (Wausau East) Fall 0:35
  • 195 – Jordan Vandehei (Ashwaubenon) over Tate Haugen (Wausau East) Fall 1:00
  • 220 – Reece Ament (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Katayen Gardner (Ashwaubenon) over Vincenzo Copeland (Wausau East) Fall 0:17
  • 106 – Cody Minor (Ashwaubenon) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Mick Kiernan (Ashwaubenon) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Noah Leisgang (Ashwaubenon) over Austin Wenzlick (Wausau East) Fall 0:39
  • 126 – Fernando Coronado (Ashwaubenon) over Ben Diny (Wausau East) Maj 10-0
  • 132 – Connor Ramage (Ashwaubenon) over Sam Meyers (Wausau East) TF 15-0
  • 138 – Dawson Dembroski (Ashwaubenon) over Kaign Reifschneider (Wausau East) Fall 1:58

Match #5 Round 5

Racine Case defeated Wausau East 39-30

  • 152 – Ryan Daniel (Wausau East) over Cristian Servantez (Racine Case) Fall 1:00
  • 160 – Kyle Gullien (Racine Case) over Pierce Steffen (Wausau East) Fall 1:46
  • 170 – Double Forfeit
  • 182 – Thomas Rodman (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Tate Haugen (Wausau East) over Kishari Webster (Racine Case) Fall 5:22
  • 220 – Perriontae Foggs (Racine Case) over Reece Ament (Wausau East) Dec 9-8
  • 285 – Jay Shelmidine (Racine Case) over Caden Weis (Wausau East) Fall 0:37
  • 106 – Double Forfeit
  • 113 – Brian Habel (Racine Case) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Joshua Leonard (Racine Case) over Austin Wenzlick (Wausau East) Fall 0:38
  • 126 – Ben Diny (Wausau East) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Sam Meyers (Wausau East) over Josiah Aguilar (Racine Case) Fall 3:03
  • 138 – Jullian Cintron (Racine Case) over Kaign Reifschneider (Wausau East) Fall 3:31
  • 145 – Tim Rothan (Racine Case) over Jon Gibbs (Wausau East) Fall 4:15