WAUSAU – Northcentral Technical College announced in September the President’s List for outstanding academic achievement for the summer 2019 term. The following students enrolled in a post-secondary program, earned a 3.75 grade point average or above and successfully completed a minimum of six credits during the summer term.
Abbotsford: Molly Schultz
Antigo: Alexandra Cramer, Anthony Jansen, Lyndcey Jordheim, Jeremy Marsh, Van Merritt, Lisa Nowak
Appleton: Teonna Henderson
Athens: Leigha Ollhoff, Kailey Schug, Beth Steinke, Colten Weiler
Bath, NY: Matthew Rodbourn
Butternut: Mary Nelson
Chambersburg, PA: Meagan Stake
Colby: Amanda Patterson, Jerad Strebe
Curtiss: Hayley Goessl
Custer: Nicole Grawey
Edgar: Mykelti Joyce
Edgerton: Emily Laetsch
Fort Campbell, KY: Noelle Dubois
Green Bay: Jessamie Gretzon
Kaukauna: Sydney Hoffman
Kronenwetter: Kristin Deffner, Mitchell Imlah
Lakewood: Jolene Derfus
Lincoln, NE: Maree Mccune
Loyal: Kaycee Benz, Cassandra Olson
Mantiwoc: Tyler Kemnitz
Marathon: Paige Ross
Marshfield: Chelsea Fuehrer, Emily Lindberg, Lindsey Loos, Shauna Rothamer, Carol Yahn
Mattoon: SueAnn Milanowski
Medford: Kelly Books, Megan Eckert, Dustin Mabie, Lydia Pernsteiner, Kayla Rausch, Kara Rudolph, Chelsea Tyznik
Menominee, MI: Morgan Lapointe
Merrill: Samantha Brown, Andrea Graveen, Maria Grund, Kassidy Hipke, Holly Hoffman, Savanah Hoffmeister, Kaylie Kleiber, Marissa Kexel, Chloe Krahn, McKenna Meunier, Mariyah Weber, Elizabeth Wegner
Milladore: Sherri Brandl
Milwaukee: Maxwell Uvena-Stefanovich
Mosinee: Tyler Burkholder, Nichole Kiey
Neehah: Robert Johnson
Oshkosh: Ashley Dworak
Park Falls: Angela Hilgart, Shane Kronberger, Beau Stahnke
Phillips: Katherine Zimmermann
Plover: Aiden Rock
Rhinelander: Amanda Ewan, Cassadie Somers
Rib Lake: Patrick Matyka, Rachel Rhyner
Riyahd, Saudi Arabi: Emaan Hamdan
Rosholt: McKenzie Glodowski
Rothschild: Emily Hunt
Sandy, UT: John Upchurch
Schofield: Davianne Cottrell, Dylan Green
Sheboygan: Amirah Franzen
Spencer: Tanya Hensel, Chelsea Johnson, Patricia Woodkey
Stanley: Wendy Okerglicki
Stevens Point: Cassidy Crunkilton, Alec Heinrich
Stratford: Kaitlyn Kulp, Kelsey Seelow
Tigerton: James Eckardt, Tina McCandless, Renee Menge
Tomahawk: Andrea Cook, Jeremiah Maule
Waupaca: Miranda Golke
Wausau: Marie Bemis, Adrienne Bird, Bailey Bootz, Charles Branigan, Katelyn Brown, Logan Brown, Daniel Craven, Christiana Cubero, Laura Cynkar, Ashley Edgar, Alex Horne, Kaila Hutchison, Melantha Kresin, Katie Kurth, Andrew Larson, Hannah Leveque, Lea Morath, Joseph Peterson, Nicole Radtke, Haley Rottier, Jacob Schroeder, Melissa Schroeder, Kinesha Stoner, Na Lee Xiong, Pang Sheng Yang, Adam Zahrt
Wauwatosa: Marc Anewenter
Weston: Ashley Bores, Emma Kysely, Jennifer Lehrmann, Sydney Loula, Laurie Meyer, Shanna Pahl
Wisconsin Rapids: Olivia Sammartino