Prep roundup: Third-ranked Storm wins thriller in OT; DCE shines on the mat

in D.C. Everest/News/Sports/Wausau East/Wausau West

By Scott Williams

Feb. 15, 2020

WESTON – Saturday turned out to be just another wild and crazy day at the Greenheck Fieldhouse for the third-ranked Central Wisconsin girls hockey team.

After building a three-goal lead in the second period, the Storm had to pull on their rally helmets against the Fox Cities Stars.

Central Wisconsin found a way to force overtime and then pull out a thrilling 6-5 victory in overtime thanks to Trinity Foster who netted the game-winning goal at 1:21 of the extra period.

Macy Stepan scored with 7.3 seconds remaining in the third period to tie the game up and give the Storm a chance to prevail in overtime.

Goals from Dru Sabatke, Challis Prohaska and Samantha Federici staked Central Wisconsin to a seemingly comfortable 3-0 lead early in the second period.

Izzy Murphy finally got Fox Cities on the scoreboard. That opened the floodgates for the Stars who tallied four unanswered goals to grab a stunning 4-3 advantage after two periods.

McKenna Kaczor also found the back of the net in the final period for the Storm, who take a 19-3-2 record into a sectional semifinal matchup with either Northland Pines or Wisconsin Valley Union on Tuesday, Feb. 25.

WRESTLING

Division I

D.C. Everest Regional

WESTON – Bolstered by individuals titles for Gabe Carter and Orion Boe at 170 and 220 pounds, respectively, the host Evergreens claimed the regional championship Saturday.

DCE finished with 208.5 points and earned the right to compete in the team semifinals Tuesday in River Falls. Wisconsin Rapids was second with 199.5 points.

Boe crushed the competition in his weight class, including a fall over Rhinelander’s Ben Sinclair in 31 seconds. Boe recorded pins in all three matches with none of them lasting more than 39 seconds.

Carter earned a 5-1 decision over Walker Hartman of Rhinelander in the finals for the Evergreens, who advanced 10 wrestlers to next week’s sectional in Wisconsin Rapids.

The top four finishers in each weight division qualified for sectional competition.

Gabriel Galang (106), Gabriel Ramos (132), Noah Baumann (160), Athan Somers (170), Nathan LaRue (182) and Joseph Nienow (195) will represent Wausau West at sectionals.

Wausau East will send Maddox Rye (126) and Reece Ament (285) to Wisconsin Rapids.

BOYS BASKETBALL

Hudson 90, D.C. Everest 51

WESTON – Fresh off a monumental win over SPASH to grab sole possession of first place in the Wisconsin Valley Conference, the Evergreen were back on the hardwood.

That DCE team failed to show up Saturday for a nonconference battle with the Blue Raiders.

Showing all the signs of the inevitable letdown, the Evergreens suffered a blowout loss at the hands of Hudson to fall to 13-5 on the season.

BOYS HOCKEY

Madison Edgewood 7, Wausau West 4

WAUSAU – The opening period went about as well as the fourth-ranked Warriors could have wanted.

The only problem was things went downhill over the final two periods and West wound up on the wrong end of the scoreboard against the Crusaders with the help of 48 saves by Edgewood goalie Zach Walker.

Ty Bailey notched a pair of goals and Carson Marquardt also solved Walker as the Warriors built a 3-1 lead after one period.

Edgewood turned the tables on the Warriors in the second period to forge a 4-4 tie with Marc Sippel accounting for the lone West goal in the frame.

The third period belonged to the Crusaders who scored three times to win going away.

West (20-4) will open the WIAA playoffs Thursday against the winner of D.C. Everest and Barron co-op. Face-off is set for 7 p.m. at Marathon Park.