fbpx

More news. Less fluff. All local.

2019 Wisconsin boys all-state basketball team

in Sports
2019 ASSOCIATED PRESS BOYS BASKETBALL ALL-STATE TEAM

PLAYER OF THE YEAR — Jalen, Johnson, jr., Glendale Nicolet

COACH OF THE YEAR — Jeff Boos, Sun Prairie

FIRST TEAM

Patrick Baldwin Jr., 6-9, soph., Sussex Hamilton

Johnny Davis, 6-5, jr., La Crosse Central (unanimous)

Marcus Domask, 6-6, sr., Waupun

Mike Foster Jr., 6-9, soph., Milwaukee Washington

Jalen Johnson, 6-9, jr., Glendale Nicolet (unanimous)

SECOND TEAM

Trequan Carrington, 5-10, sr., Greendale Martin Luther

Marquise Milton, 5-11, sr., Racine Horlick

Jacob Ognacevic, 6-8, jr., Sheboygan Lutheran

Jamari Sibley, 6-9, jr., Glendale Nicolet:

David Skogman, 6-10, sr., Waukesha West

THIRD TEAM

Dalton Banks, 6-2, jr., Eau Claire North

Jaden Kreklow, 5-10, sr., New Glarus

Logan Mulhern, 6-2, sr., Osseo-Fairchild

Cole Nau, 6-3, sr., Brookfield Central

AJ Vukovich, 6-5, jr., East Troy

FOURTH TEAM

Chombi Lambert, 5-9, sr., Manitowoc Roncalli

Deontay Long, 6-5, sr., Milwaukee Washington

Caden Nelson, 6-1, sr., Monona Grove

Levi Nienhaus-Borchert, 6-6, sr., Kimberly

Anthony Washington, 6-3, jr., Madison East

HONORABLE MENTION

Alex Antetokounmpo, jr., Whitefish Bay Dominican; Carson Arenz, jr, Onalaska; Bailey Blanchard, sr., Clear Lake; Caden Boser, jr., Eau Claire Memorial; Larry Canady, sr., Racine Park; Trevon Chislom, sr., McFarland; Cade Christensen, sr., Fond du Lac St. Mary’s Springs; Kevin Cook, sr., Milwaukee Bay View; Nobal Days, sr, Racine Park; Ace Evans, sr., Greendale Martin Luther; Jacob Fierst, sr., West Allis Central; Donneil Gray, sr., Madison La Follette; Bryce Fuerlinger, sr., Columbus Catholic; Carter Gilmore, jr., Arrowhead; Carter Hanke, sr., Marathon; Mayson Hazaert, sr., Wrightstown; Cory Hoglund, sr., Chippewa Falls McDonell; Tyrese Hunter, soph., Racine St. Catherine’s; Donovan Ivory, sr., Kaukauna; Xzavier Jones, sr, Greendale Martin Luther; Max Klesmit, jr., Neenah; Jason Larson, sr., Mount Horeb; Reid Larson, sr., Fennimore; Isaac Lindsey, jr., Mineral Point; Will Mahoney, sr., Appleton West; Grant Manke, jr, Bangor; Samuel Meerstein, sr., Green Bay N.E.W Lutheran; Jack Monis, sr., Lakeside Lutheran; Parker Nielsen, jr., Prescott; Henry Noone, sr., Oshkosh Lourdes; Nick Otto, sr., Appleton Xavier; Noah Parcher, sr, La Crosse Central; Will Pytleski, sr., Green Bay Southwest; Malcolm Reed, sr., Barneveld; Troy Reeves, sr., Madison La Follette; Preston Ruedinger, soph., Oshkosh Lourdes; George Scharlau, sr., Colfax; Quinn Steckbauer, sr., Merrill; Tyrell Stuttley, jr, Onalaska; Kaleim Taylor, jr., Milwaukee Academy of Science; Karter Thomas, jr., Oshkosh West; Damontae Thompson, sr., Madison East; Casey Verhagen, fr., Sheboygan Lutheran; Austin Westra, sr., DeForest; Jaeden Zackery, sr., Westosha Central.

Latest from Sports

Go to Top
%d bloggers like this: